Zašto mladi ne mogu da se zaposle?

Bez autora
Dec 20 2015

Po jednom istraživanju, dve trećine mladih u Srbiji želi da promeni svoj posao. A uzroke nazaposlenosti vide u lošem državnom sistemu. U novembru ove godine registrovano je više od 717.000 nezaposlenih lica, što je u odnosu na novembar prethodne godine manje za oko 2,9%. Najveći broj nezaposlenih, više od 54% su lica sa završenim srednjim nivoom obrazovanja, na drugom mestu su niskokvalifikovana ili lica bez kvalifikacija, dok više od 14% nezaposlenih čine lica sa višim i visokim obrazovanjem. U Srbiji su u 2015.godini najpotrebniji bili frizeri, šivači, bravari, kuvari, ali i diplomirani ekonomisti. A do posla su najlakše dolazili inženjeri elektrotehnike, IT stručnjaci, matematičari i fizičari.

Zašto mladi ne mogu da se zaposle?Po jednom istraživanju, dve trećine mladih u Srbiji želi da promeni svoj posao. A uzroke nazaposlenosti vide u lošem državnom sistemu. U novembru ove godine registrovano je više od 717.000 nezaposlenih lica, što je u odnosu na novembar prethodne godine manje za oko 2,9%.

Najveći broj nezaposlenih, više od 54% su lica sa završenim srednjim nivoom obrazovanja, na drugom mestu su niskokvalifikovana ili lica bez kvalifikacija, dok više od 14% nezaposlenih čine lica sa višim i visokim obrazovanjem.

U Srbiji su u 2015.godini najpotrebniji bili frizeri, šivači, bravari, kuvari, ali i diplomirani ekonomisti. A do posla su najlakše dolazili inženjeri elektrotehnike, IT stručnjaci, matematičari i fizičari.

“Mnogi poslodovci će vam reći da su programeri iz određenih oblasti suvo zlato i da nije lako doći do ovih ljudi. Često govorimo u tom slučaju i o deficitarnim zanimanjima, znači o zanimanjima za koje postoji veliki broj oglasa, a često odziv kandidata nije zadovoljavajući. Iz prostog razloga što se radi o relativno novim zanimanjima, poslodavci traže jedan širok spektar kvalifikacija, i čak određeni broj godina radnog iskustva”, kaže Tatjana Vidaković iz Infostuda.

Iz Infostuda kažu da mladi u Srbiji ne pokušavaju da traže posao tokom obrazovanja, a onda kao glavni problem nezaposlenosti navode nemogućnost pronalaženja posla u struci odmah nakon završene škole.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik